Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Sosyal Mühendislik Yöntemleri
Asil_Mehmet
*
avatar
Teğmen
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 15
Yaşam Puanı: 51 / 366
Deneyim: 65 / 100
Rep Sayısı: 2
Mesaj Sayısı: 280
Üyelik Tarihi: 23.09.2013
     
Yorum: #1
Sosyal Mühendislik Yöntemleri
13.12.2013 01:44
Sosyal mühendislik yapılırken sosyal mühendislerin kullandıkları yöntemler vardır.Sizlere bu yöntemleri anlatacağım.

Bilgi Toplama

Sosyal mühendisin yapacağı ilk şey SM yapacağı yer ile ilgili bilgi toplamaktır.Bilgi toplayarak karşılaşılabilecek problemler kolay bir şekilde aşılmaktadır.Sorulan sorulara ne kadar kolay cevap verirsek inandırıcı oluruz ve hedefe çabuk ulaşırız.

Plan Yapmak

Yapacağımız SM ile ilgili planlar yapmalıyız.Çünkü bir hedefe yönelik plan yapmak o hedefe ulaşmamızı kolaylaştırır.Hatta bana göre ikinci bir planımızında olması gerekir.Eğer birinci planımız yolunda gitmez ise ikinci planı deneyebiliriz.Plan üzerinde iyice çalışma yapmak gerekir.Bir şeyi ne kadar tekrarlarsak o şeyi hafızamıza aldığımızda yanılma payımız düşüktür.

Kendine Güven

Bir SM cinin kendine güvenmesi gerekir.Yapacağı işin karşısında eğilmemesi ve olumsuz düşünmemesi gerekir.Yapacağı iş ne kadar zor olursa olsun o işi başaracağına inanması gerekir.Hiçbir şey imkansız değildir.

Bu yardımcı bilgileri verdikten sonra SM yapılırken kullanılan yöntemlerden bahsedeyim...

Başka Biri Olmak

Kişiler tanıdıkları kişilere yardım etmeyi daha çok isterler.Bunu bilen SM’ci kendisini kişinin tanıdığı biriymiş gibi göstererek elde etmek istediği şeye daha kolay ulaşır.Burda yapılacak şey o kişinin tanıdığı birinin kimlik bilgilerini kullanarak kişiyle iletişime geçmektir.

Yetkili Biri Olmak

İnsanlar kendilerinin üzerinde yetki sahibi olan kişilerin isimlerini duyunca yada onlar tarafından görevlendirildiklerini bildikleri kişilere daha çabuk yardım ederler ve ellerindeki bilgileri onlara çekinmeden sunarlar.Bu durumda SM yapacak kişinin yapacağı tek şey yetkili birinin ismini kullanmaktır.

Ortak Alanlar Bulmak

Kişiler kendilerinin beğeni duyduğu alanlara ilgili olan kişilerle daha çabuk iletişime geçerler.Bu durumda yapılacak şey kişinin ilgi alanlarını bulmak ve o alanlara ilgi duyduğunuzu karşı tarafa hissettirmenizdir.

Acındırma Yöntemi

İnsanlar yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi severler.Bunu yaptıklarında ise vicdanen rahata kavuşurlar.SM’ci istediği bilgiye ihtiyacı olduğunu o bilgi olmadan elindeki işi halledemeyeceğini karşısındakine kendini acındıracak bir biçimde anlatırsa istediğini muhtemelen alacaktır.

Duyguları Kullanma

İnsan duygusal bir varlıktır.Psikolojik olarak karşıdaki kişiyi psikolojik yönden etkileyebilirse o kişiye istediği şeyleri yaptırabilir.Bu yöntem zor bir yöntem ama işe yarar.

Saygılarımla....
#H4CK4L
*
avatar
#R00T
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 43
Yaşam Puanı: 1,055 / 1,055
Deneyim: 23 / 100
Rep Sayısı: 1071
Mesaj Sayısı: 3038
Üyelik Tarihi: 04.05.2013
      
Yorum: #2
Cvp: Sosyal Mühendislik Yöntemleri
13.12.2013 11:22
teşekkürler

Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.1 Ziyaretçi