Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: SM de Birkaç Püf Nokta
SancakBeyi
*
avatar
Sivile Alındı
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 20
Yaşam Puanı: 306 / 478
Deneyim: 15 / 100
Rep Sayısı: 128
Mesaj Sayısı: 474
Üyelik Tarihi: 09.04.2017
     
Yorum: #1
SM de Birkaç Püf Nokta
30.04.2017 14:28
Selamun aleyküm. Bugün sizlerle bir Sosyal Mühendislik konusu ile karşınızdayım. Bugün sizlere Sosyal Mühendislikte püf noktaları sıralamaya çalışacağım Umarım yararlı olur.
- Öncelikle Sosyal Mühendislik yapmak demek bilgili olmak demek. Eğer Sosyal Mühendislik yapmaya çalıştığınız konuda bilgili değilseniz özgüvenli olmanız bir işe yaramaz. Sosyal Mühendislikte gereken en temel şeylerden birisi de özgüvendir doğru, fakat bilmediğiniz birşey hakkında konuşurken ne kadar özgüveniniz olursa olsun fayda etmeyecektir. Eğer belli bir işiniz yoksa ve günlük hayatınız herhangi bir insanla karşı karşıya gelmeye müsaitse işinize yarayabilecek her türlü şeyler hakkında kısa kısa araştırmalar yapıp topluca bir genel kültür ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece sizi karşısına alacak bir zorluk veya ihtiyaçta kullanabileceğiniz yöntem sayısı, biginiz sayesinde daha fazla olur.

- İkinci olarak, ilk kısımda da bahsettiğim üzere özgüven Sosyal Mühendislikte en önemli ve temel şeylerden birisidir ve olmazsa olmazdır. Ancak özgüven kasayım derken elinizi yüzünüze bulaştırmamalısınız. Yani kendinizi biliyor edasında göstermeye çalışırken karşınızdakine saçma cümleler kurup rezil olmayın. Konuşmadan önce söyleyecekleriniz hakkında biraz düşünün. Eğer karlı çıkma ihtimaliniz daha yüksekse o zaman söyleyin.


- Üçüncü olarak, konuşma ve diksiyon yeteneğinizin iyi olması gereklidir. Konuşurken dilinizin sürçmemesine dikkat etmelisiniz. Bunun olmaması çok hızlı konuşmayın. Tane tane ve yavaş yavaş konuşmaya özen gösterin. Ayrıca kelimeleri telaffuz şekliniz yada diğer anlamıyla diksiyonunuz iyi olmalı. Bunun hakkında ister eğitim alabilir, isterseniz de internetten biraz araştırma yaparak kendinizin evde rahatça uygulayabileceği diksiyon egzersizleri bulabilirsiniz.

- Dördüncü olarak, sabırlı birisi olmanız gerekir. Sosyal Mühendislik yapayım derken karşınızdakinin yemine aldanmayıp sinirlerinize hakim olmalısınız. Günlük hayatta konuştuğunuz insanlarla onların söyledikleri sert şeyleri alttan alarak kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Ha sinirlenmeyin dedim ama gerektiğinde de yumruğu masaya vurmanız gerekebilir. Dengeyi tutturmak içinde bulunduğunuz olaya ve size kalmış birşey.
- Beşinci olarak ise, karşı tarafı çaktırmadan, alttan alttan ezebilirsiniz. Veya onun hakkında bildiğiniz ve ona karşı bir koz olarak kullanabileceğiniz bilgileri üstü kapalı bir şekilde kendisine karşı kullanabilirsiniz. Eğer açıkça tehdit ederseniz herşeyi batırırsınız. Burada ki en önemli nokta, o şeyi bildiğinizi ve istediğinizi yapmazsa kötü olacağını çaktırmadan kendisine gösterebilmenizdir.

- Altıncı ve son olarak ise karşıdaki kişiyi kızdırmanız bazen size avantaj sağlayabilir. Normalde kabul etmeyeceği bir şeyi karşınızdakine o anki kızgınlıkla kabul ettirebilirsiniz. Tabi bunun dozunu ayarlamak çok önemlidir.
Alinti
Rep Verenler: t00r1 Ziyaretçi