Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Python Nedir Hakkında
DaRKNeSS
*
avatar
Binbaşı
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 53
Yaşam Puanı: 1,314 / 1,314
Deneyim: 59 / 100
Rep Sayısı: 136
Mesaj Sayısı: 5581
Üyelik Tarihi: 11.08.2013
     
Yorum: #1
Python Nedir Hakkında
20.08.2013 14:54
Python Hakkında
Eğer yaşamınızın bir döneminde herhangi bir programlama dili ile az veya çok ilgilendiyseniz, Python adını duymuş olabilirsiniz. Önceden bir programlama dili deneyiminiz hiç olmamışsa dahi, Python adının bir yerlerden kulağınıza çalınmış olma ihtimali bir hayli yüksek. Bu satırları okuyor olduğunuza göre, Python adını en az bir kez duymuş olduğunuzu ve bu şeye karşı içinizde hiç değilse bir merak uyandığını varsayabiliriz.

Peki, en kötü ihtimalle kulak dolgunluğunuz olduğunu varsaydığımız bu şey hakkında acaba neler biliyorsunuz?

İşte biz bu ilk bölümde, fazla teknik ayrıntıya kaçmadan, Python hakkında kısa kısa bilgiler vererek Python’ın ne olduğunu ve bununla neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Python Nedir?
Tahmin edebileceğiniz gibi Python (C, C++, Perl, Ruby ve benzerleri gibi) bir programlama dilidir ve tıpkı öteki programlama dilleri gibi, önünüzde duran kara kutuya, yani bilgisayara hükmetmenizi sağlar.


Guido Van Rossum

Bu programlama dili Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından 90’lı yılların başında geliştirilmeye başlanmıştır. Çoğu insan, isminin Python olmasına aldanarak, bu programlama dilinin, adını piton yılanından aldığını düşünür. Ancak zannedildiğinin aksine bu programlama dilinin adı piton yılanından gelmez. Guido Van Rossum bu programlama dilini, The Monty Python adlı bir İngiliz komedi grubunun, Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden esinlenerek adlandırmıştır. Ancak her ne kadar gerçek böyle olsa da, Python programlama dilinin pek çok yerde bir yılan figürü ile temsil edilmesi neredeyse bir gelenek halini almıştır.

Dediğimiz gibi, Python bir programlama dilidir. Üstelik pek çok dile kıyasla öğrenmesi kolay bir programlama dilidir. Bu yüzden, eğer daha önce hiç programlama deneyiminiz olmamışsa, programlama maceranıza Python’la başlamayı tercih edebilirsiniz.

Neden Programlama Öğrenmek İsteyeyim?
Günlük yaşamınıza şöyle bir bakın. Gerek işyerinizde olsun, gerek evde bilgisayar başında olsun, belli işleri tekdüze bir şekilde tekrar ettiğinizi göreceksiniz. Mesela sürekli olarak yazılı belgelerle uğraşmanızı gerektiren bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Belki de her gün onlarca belgeyi açıp bu belgelerde birtakım bilgiler arıyor, bu bilgileri düzeltiyor, yeniliyor veya siliyorsunuzdur. Bu işlemlerin ne kadar vakit alıcı ve sıkıcı olduğunu düşünün. Eğer bir programlama dili biliyor olsaydınız, bütün bu işlemleri sizin yerinize bu programlama dili hallediyor olabilirdi.

İşte Python programlama dili böyle bir durumda devreye girer. Her gün saatler boyunca uğraştığınız işlerinizi, yalnızca birkaç satır Python kodu yardımıyla birkaç saniye içinde tamamlayabilirsiniz.


Piton

Ya da şöyle bir durum düşünün: Çalıştığınız işyerinde PDF belgeleriyle bolca haşır neşir oluyor olabilirsiniz. Belki de yüzlerce sayfalık kaşeli ve imzalı belgeyi PDF haline getirmeniz gerekiyordur. Üstelik sizden bu belgeleri mümkün olduğunca tek belge halinde PDF‘lemeniz isteniyor olabilir. Ama o yüzlerce sayfayı tarayıcıdan geçirirken işin tam ortasında bir aksilik oluyor, makine arızalanıyor ve belki de ister istemez belgeniz bölünüyordur.

İşte Python programlama dili böyle bir durumda da devreye girer. Eğer Python programlama dilini öğrenirseniz, internette saatlerce ücretsiz PDF birleştirme programı aramak veya profesyonel yazılımlara onlarca dolar para vermek yerine, belgelerinizi birleştirip işinizi görecek programı kendiniz yazabilirsiniz.

Örneğin bu satırların yazarı, okuduğunuz bu belgeleri HTML ve PDF biçimlerine dönüştürmek için Python programlama dilinden yararlanıyor. Mesela aşağıdaki gibi bir RST (reStructuredText) dosyası oluşturarak, Python ile yazılmış bir program yardımıyla belgeler.istihza.com/py3/index.html adresindeki HTML belgesini elde edebiliyor:
Kod:
ileri_fonksiyonlar
.. meta::
   :description: Python Programlama Dilinin 3.x Serisi için Türkçe Kaynak
   :keywords: Python, 3.x, belgelendirme, Türkçe, kaynak

.. include:: replacements.rpl

***********************
Python Programlama Dili
***********************

Python |py3|
************

.. warning:: Bu belgeler sıklıkla güncellenmektedir. Eğer herhangi bir makalenin
    içeriğinde eksiklik görürseniz, daha sonra gelip içeriği tekrar kontrol edin.

.. note:: Python programlama dili ile ilgili her türlü sorunuzu ve
    istihza.com'daki makalelere ilişkin yorumlarınızı `istihza.com/forum
    <http://www.istihza.com/forum>`_ adresinde dile getirebilirsiniz.

.. note:: Tamamlandığında, Python3'le ilgili çalışma sorularına
    `istihza.com/sorular <http://www.istihza.com/sorular>`_ adresinden
    ulaşabilirsiniz.
    
.. note:: Eğer Python'ın 3.x serisi yerine 2.x serisi ile çalışmak istiyorsanız
    `istihza.com/py2/icindekiler_python.html
    <http://www.istihza.com/py2/icindekiler_python.html>`_
    adresini ziyaret edebilirsiniz.
    
.. note:: Bu belgelere katkıda bulunanların listesini görmek
    için :doc:`katkida_bulunanlar` adlı sayfayı inceleyebilirsiniz.
    
.. toctree::

    python_hakkinda
    temel_komut_satiri_bilgisi
    path
    kurulum
    calistirma
    etkilesimli_python
Elbette Python’la yapabilecekleriniz yukarıda verdiğimiz basit örneklerle sınırlı değildir. Python’ı kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama gibi pek çok alanda çalışmalar yürütebilirsiniz.

Eğer piyasada Python programlama dili ile yazılmış hangi yazılımların olduğunu merak ediyorsanız http://goo.gl/iTtaQ adresindeki listeyi inceleyebilirsiniz.
Neden Python?
Python programlarının en büyük özelliklerinden birisi, C ve C++ gibi dillerin aksine, derlenmeye gerek olmadan çalıştırılabilmeleridir. Python’da derleme işlemi ortadan kaldırıldığı için, bu dille oldukça hızlı bir şekilde program geliştirilebilir.

Ayrıca Python programlama dilinin basit ve temiz söz dizimi, onu pek çok programcı tarafından tercih edilen bir dil haline getirmiştir. Python’ın söz diziminin temiz ve basit olması sayesinde hem program yazmak, hem de başkası tarafından yazılmış bir programı okumak, başka dillere kıyasla çok kolaydır.


Google ve Python

Python’ın yukarıda sayılan özellikleri sayesinde dünya çapında ün sahibi büyük kuruluşlar (Google, YouTube, Yahoo! gibi) bünyelerinde her zaman Python programcılarına ihtiyaç duyuyor. Mesela pek çok büyük şirketin Python bilen programcılara iş imkanı sağladığını, Python’ın baş geliştiricisi Guido Van Rossum’un 2005 ile 2012 yılları arasında Google’da çalıştığını, 2012 yılının sonlarına doğru ise Dropbox şirketine geçtiğini söylersek, bu programlama dilinin önemi ve geçerliliği herhalde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Python programlama dili ve bu dili hakkıyla bilenler sadece uluslararası şirketlerin ilgisini çekmekle kalmıyor. Python son zamanlarda Türkiye’deki kurum ve kuruluşların da dikkatini çekmeye başladı. Bu dil artık yavaş yavaş Türkiye’deki üniversitelerin müfredatında da kendine yer buluyor.

Sözün özü, pek çok farklı sebepten, başka bir programlama dilini değil de, Python programlama dilini öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

Python Nasıl Okunur?

Python programlama dili üzerine bu kadar söz söyledik. Peki yabancı bir kelime olan python‘ı nasıl telaffuz edeceğimizi biliyor muyuz?

Geliştiricisi Hollandalı olsa da python İngilizce bir kelimedir. Dolayısıyla bu kelimenin telaffuzunda İngilizcenin kuralları geçerli. Ancak bu kelimeyi hakkıyla telaffuz etmek, ana dili Türkçe olanlar için pek kolay değil. Çünkü bu kelime içinde, Türkçede yer almayan ve okunuşu peltek s’yi andıran [th] sesi var. İngilizce bilenler bu sesi think (düşünmek) kelimesinden hatırlayacaklardır. Ana dili Türkçe olanlar think kelimesini genellikle [tink] şeklinde telaffuz eder. Dolayısıyla python kelimesini de [paytın] şeklinde telaffuz edebilirsiniz.

Python kelimesini tamamen Türkçeleştirerek [piton] şeklinde telaffuz etmeyi yeğleyenler de var. Elbette siz de dilinizin döndüğü bir telaffuzu tercih etmekte özgürsünüz.

Bu arada, eğer python kelimesinin İngilizce telaffuzunu dinlemek istiyorsanız howjsay.com adresini ziyaret edebilir, Guido Van Rossum’un bu kelimeyi nasıl telaffuz ettiğini merak ediyorsanız da http://goo.gl/Bl0h4 adresindeki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Platform Desteği
Python programlama dili pek çok farklı işletim sistemi ve platform üzerinde çalışabilir. GNU/Linux, Windows, Mac OS X, BSD, Solaris, AIX, AROS, AS/400, BeOS, MorphOS, S60, iPOD, iPhone, Android ve adını dahi duymadığınız pek çok ortamda Python uygulamaları geliştirebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir ortamda yazdığınız bir Python programı, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan veya ufak değişikliklerle başka ortamlarda da çalıştırılabilir.

Biz bu belgelerde Python programlama dilini GNU/Linux ve Microsoft Windows işletim sistemi üzerinden anlatacağız. Ancak sıkı sıkıya bel bağlayacağımız özel bir GNU/Linux dağıtımı veya Windows sürümü yok. Bu yüzden, hangi GNU/Linux dağıtımını veya hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun, buradaki bilgiler yardımıyla Python programlama dilini öğrenebilir, öğrendiklerinizi kendi işletim sisteminize uyarlayabilirsiniz.

Bu satırların yazarının, Ubuntu, JoliOs, CentOs, Windows XP ve (kısmen) Windows 7 kurulu bilgisayarlara erişimi olduğu için, bu kitaptaki ekran görüntüleri genellikle bu işletim sistemlerinden alınmış olacaktır.
http://www.istihza.com/wiki adresinde, Python’ın farklı işletim sistemlerinde kullanımına ilişkin bilgi bulabilirsiniz.
Farklı Python Sürümleri
Eğer daha önce Python programlama dili ile ilgili araştırma yaptıysanız, şu anda piyasada iki farklı Python serisinin olduğu dikkatinizi çekmiş olmalı. 19/08/2013 tarihi itibariyle piyasada olan en yeni Python sürümleri Python 2.7.5 ve Python 3.3.2‘dir.

Eğer bir Python sürümü 2 sayısı ile başlıyorsa (mesela 2.7.5), o sürüm Python 2.x serisine aittir. Yok eğer bir Python sürümü 3 sayısı ile başlıyorsa (mesela 3.3.2), o sürüm Python 3.x serisine aittir.

Peki neden piyasada iki farklı Python sürümü var ve bu bizim için ne anlama geliyor?

Python programlama dili 1990 yılından bu yana geliştirilen bir dil. Bu süre içinde pek çok Python programı yazıldı ve insanların kullanımına sunuldu. Şu anda piyasadaki çoğu Python programı 2.x serisinden bir sürümle yazılmış durumda. 3.x serisi ise yeni yeni yaygınlık kazanıyor.

Biz bu kitapta kolaylık olsun diye Python’ın 3.x serisini Python3; 2.x serisini ise Python2 olarak adlandıracağız.
Python3, Python2’ye göre hem çok daha güçlüdür, hem de Python2’nin hatalarından arındırılmıştır. Python3’teki büyük değişikliklerden ötürü, Python2 ile yazılmış bir program Python3 altında çalışmayacaktır. Aynı durum bunun tersi için de geçerlidir. Yani Python3 kullanarak yazdığınız bir program Python2 altında çalışmaz.

Dediğimiz gibi, piyasada Python2 ile yazılmış çok sayıda program var. İşte bu sebeple Python geliştiricileri uzun bir süre daha Python2’yi geliştirmeye devam edecek. Elbette geliştiriciler bir yandan da Python3 üzerinde çalışmayı ve bu yeni seriyi geliştirmeyi sürdürecek.

Farklı Python serilerinin var olmasından ötürü, Python ile program yazarken hangi seriye ait sürümlerden birini kullandığınızı bilmeniz, yazacağınız programın kaderi açısından büyük önem taşır.

Farklı Python sürümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi: http://goo.gl/tLPKQ
Python2 ile Python3 arasındaki temel farklar: http://goo.gl/DFHJ0

Hangi Seriyi Öğrenmeliyim?
Dediğimiz gibi, şu anda piyasada iki farklı Python serisi var: Python3 ve Python2. Peki acaba hangi seriye ait bir sürümü öğrenmek daha uygun olur?

Eğer Python programlama diline yeni başlıyorsanız Python3’ü öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Ama eğer önceden bir Python bilginiz varsa ve bir Python projesi üzerinde çalışmayı planlıyorsanız, hangi sürümü öğrenmeniz gerektiği, projede kullanacağınız ek kütüphanelerin durumuna bağlıdır. Zira şu anda piyasada bulunan bütün Python modülleri/programları henüz Python3’e aktarılmış değil.

Eğer projenizde kullanmayı planladığınız ek kütüphaneler halihazırda Python3’e aktarılmışsa Python3’ü öğrenebilirsiniz. Ancak eğer bu kütüphanelerin henüz Python3 sürümü çıkmamışsa sizin de Python2 ile devam etmeniz daha uygun olabilir. Ama her halükarda Python3’ün bu dilin geleceği olduğunu ve günün birinde Python2’nin tamamen tedavülden kalkacağını da aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Eğer Python3 yerine Python2’yi öğrenmeye karar verdiyseniz veya kullandığınız kütüphanelerin henüz Python3’e aktarılmamış olması nedeniyle şimdilik Python2 ile devam etmeniz gerekiyorsa internet sitemizde Python2’ye dair bilgiler de bulabilirsiniz. [istihza.com/py2/icindekiler_python.html]

Bu Kitap Hakkında
Bizim bu kitaptaki amacımız, herhangi bir sebeple Python’a ilgi duyan, bu programlama dilini öğrenmek isteyen kişilere bu dili olabildiğince hızlı, ayrıntılı ve kolay bir şekilde öğretmektir. Bu kitaptan yararlanabilmek için herhangi bir programlama dilini biliyor olmanıza gerek yok. Eğer internete girip e.postalarınızı okuyabilecek kadar bilgisayar ve internet bilgisine sahipseniz, bu kitap yardımıyla Python programlama dilini de öğrenebilirsiniz.

Bu kitapta, Python programlama diline ilişkin konular birbirini takip edecek şekilde ve birbiriyle bağlantılı olarak anlatılmıştır. Dolayısıyla bu kitaptan en yüksek verimi alabilmek için, konuları en baştan en sona kadar sıra atlamadan takip etmeniz gerekiyor.

Bu kitapta Python programlama diline ilişkin konular olabildiğince ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Yani bu kitapta epey uzun metinlerle karşılaşacaksınız. Eğer uzun metinleri okumakta zorlanıyorsanız veya bu tür metinleri sıkıcı buluyorsanız bu kitap size göre olmayabilir.

Eğer bu kitapta herhangi bir hata bulursanız lütfen kistihza [at] yahoo [nokta] com adresine yazarak beni bu hatadan haberdar edin. Bu kitabın amacı, kitabı okuyanlara Python programlama dilini doğru ve ayrıntılı bir şekilde öğretmek olduğu kadar, bu programlama dilini öğretirken düzgün ve anlaşılır bir Türkçe de kullanmaktır. Bu bakımdan, kitapta bulabileceğiniz kod hatalarıyla birlikte, kitaptaki anlatım, yazım ve noktalama hatalarını da bana iletmeniz, kitabın amacına ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Nereden Yardım Alabilirim?
Bu kitapta Python programlama diline ilişkin konuları olabildiğince temiz ve anlaşılır bir dille anlatmaya çalıştık. Ancak yine de bazı konular zihninizde tam olarak yer etmeyebilir. Üstelik kimi zaman, bir konuyu daha iyi anlayabilmek ya da bir sorunun üstesinden gelebilmek için bilen birinin yardımına da ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte böyle durumlarda istihza.com/forum adresine uğrayarak başka Python programcılarından yardım isteyebilirsiniz.

Forum alanı, hem bilgi edinmek, hem de bildiklerinizi paylaşmak için oldukça elverişli bir ortamdır. Foruma ilk girişiniz muhtemelen yardım istemek için olacaktır. Ama ilerleyen zamanlarda, Python bilginiz arttıkça bir de bakacaksınız ki yardım ararken yardım eder duruma gelmişsiniz. İşte forum; kendinizdeki değişimi görmek, bilgi düzeyinizin artışını takip etmek ve hatta yeni şeyler öğrenmek için bulunmaz bir fırsattır.

Kullanım Koşulları
Bu kitaptaki bilgiler, istihza.com’un öteki kısımları gibi, Creative Commons lisansı altındadır. Bu lisansa göre, bu kitaptaki bütün bilgilerden herkes ücretsiz olarak yararlanabilir. Eğer isterseniz burada gördüğünüz belgelerin çıktısını alabilir, tanıdık-tanımadık herkesle gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz. Ancak bu belgeleri başka bir yerde kullanacaksanız, http://www.istihza.com adresini kaynak olarak göstermeli ve bu belgeleri kesinlikle satmamalısınız. Arzu ederseniz belgeleri çoğaltıp ücretsiz olarak dağıtabilirsiniz.


Rep Verenler: umutgorur
#H4CK4L
*
avatar
#R00T
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 43
Yaşam Puanı: 1,055 / 1,055
Deneyim: 21 / 100
Rep Sayısı: 1066
Mesaj Sayısı: 3033
Üyelik Tarihi: 04.05.2013
      
Yorum: #2
Cvp: Python Nedir Hakkında
20.08.2013 18:28
Eline sağlık Smile

Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.
umutgorur
*
avatar
Sivile Alındı
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 9
Yaşam Puanı: 15 / 216
Deneyim: 65 / 100
Rep Sayısı: 14
Mesaj Sayısı: 113
Üyelik Tarihi: 16.07.2014
     
Yorum: #3
Cvp: Python Nedir Hakkında
18.08.2014 23:32
Sağ Ol eline sağlık Smile1 Ziyaretçi