Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Network Yönlendirme [ Routing ] Protokolleri
Stallk3r
*
avatar
Albay
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 34
Yaşam Puanı: 662 / 828
Deneyim: 12 / 100
Rep Sayısı: 428
Mesaj Sayısı: 1628
Üyelik Tarihi: 06.11.2013
     
Yorum: #1
Network Yönlendirme [ Routing ] Protokolleri
15.10.2017 15:15
Network Yönlendirme [ Routing ] Protokolleri

Farklı ağları haberleştirmek için kullanılan routing (yönlendirme) protokolleri, statik ve dinamik olmak üzere iki farklı yöntem kullanırlar. Dinamik routing yapan protokoller aşağıdaki şemayla özetlenebilirBu protokollerde rotalar uzaklık ve doğrultu vektörlerine bağlı olarak belirlenir. Uzaklık, geçilen hop (durak) sayısına göre; doğrultu da bir sonraki hoba ya da çıkış interface (arabirim) ine göre belirlenir. Uzaklık Vektörü Protokolleri, en iyi rotayı belirlemek için Bellman-Ford algoritmasını kullanırlar. Bellman-Ford algoritması, ulaşılabilen ağların bilgilerini veritabanında tutmaya imkan sağlasa da; komşu routerın gönderdiği kadar bilgi sahibi olunduğundan, herhangi bir router, tüm topolojinin haritasına sahip değildir. Bu protokollerde router, tablodaki kaydın sadece bir bölümü değişse bile, tüm routing tablosunu periyodik olarak komşularına gönderir. Bu durum, büyük ağlarda önemli bir trafiğe neden olur. Ayrıca, paketler gönderilirken üzerinde değişiklik yapıldığından, güncelleme yavaş gerçekleşir. Uzaklık vektörü protokolleri, en iyi yolu seçerken basit algoritmalar kullandıklarından, routerın işlemcisine fazla yük bindirmezler; ancak bazen en doğru yolu seçemeyebilirler. Bu protokoller; özel hiyerarşik bir düzen gerektirmeyen basit ağlarda, hub-and-spoke (merkezdeki router’ın diğerlerine hizmet verdiği yapı) gibi bazı özel ağlarda ve konverjans (topolojideki bütün routerların bütün ağları öğrenmesi) süresinin önemli olmadığı durumlarda tercih edilir.


Hat Durumu Protokolleri (Link State Protocol):

Bu protokollerle çalışan routerlar, diğer routerlardan öğrendikleri bilgiler sayesinde, tüm ağın topoloji haritasını çıkarabilirler. Yani iki nokta arasındaki tüm yolların bilgisine sahiptirler. Böylece tüm alt ağları bir ağaçta toplayıp, Shortest Path First (Önce En Kısa Yol) algoritmasıyla hangi yoldan gidileceğine dair en doğru kararı verirler. Ayrıca topoloji bir kez oturunca, periyodik güncellemeler yerine, sadece değişiklik olduğunda, küçük paketlerle güncelleme yapılır ve bu da trafik oluşmasını engeller. Paketler, üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan komşu routera aktarıldığından, uzaklık vektörü protokollerinde karşılaşılan hız sorunu bu protokollerde yoktur. Ancak, karmaşık ve çok parametreli algoritmalar kullandıklarından, uzaklık vektörü protokollerine kıyasla daha güçlü bir işlemci ve rame ihtiyaç duyarlar. Önceleri bu durum ekonomik bir dezavantaj olarak görünse de, günümüzde işlemci ve ram fiyatları düştüğünden, önemli bir dezavantaj olmaktan çıkmıştır. Hat Durumu Protokolü, hiyerarşik yapılı büyük ağlarda ve konverjans süresinin kısalığının önemli olduğu durumlarda tercih edilir.


En çok kullanılan iç ağ protokollerinin özellikleri aşağıdaki tabloyla özetlenebilir:Metrik: En iyi yolu seçmek için gerekli olan parametrelerdir. Bunlar, geçilen durak sayısı (hop count), bant genişliği (bandwidth), trafik yükü (load), paketin anahtarlanma süresi (gecikme (delay)), hattın güvenilirliği (reliability), metriklerin toplam etkisi (cost) olabilir.

AD (Administrative Distance): Aynı ağın birden fazla protokolle öğrenilmesi durumunda, routerın karar vermek için kullandığı, protokol öncelik sırasıdır. Küçüldükçe öncelik artar.

Routing Harfi: Routerdaki işletim sisteminde protokolün temsil edildiği harftir.

VLSM (Variable Length Subnet Masking) Desteği: IP bloklarını, değişik büyüklüklerde alt ağlara bölmeye yarar. VLSM desteği olan protokoller sınıfsız, olmayanlar ise sınıflı bir mimari yapıya sahiptir.

*Hello Paketi: Sadece değişiklik olduğunda güncelleme paketi yollayan protokollerde, bağlantının devamlı olduğunu göstermek için gönderilen pakettir. Boyutu çok küçüktür.
(Bu konu en son: 17.10.2017 Tarihinde, Saat: 20:23 düzenlenmiştir. Düzenleyen: KingSkrupellos.)

Dans ederken görülenler deli sanılır, Müziği duymayanlar tarafından.
Alinti
Rep Verenler: The_ZiziL , KeşapLı
Spinoza
avatar
Kondom Mağduru
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 7
Yaşam Puanı: 17 / 155
Deneyim: 21 / 100
Rep Sayısı: 17
Mesaj Sayısı: 69
Üyelik Tarihi: 24.09.2017
     
Yorum: #2
RE: Yönlendirme (Routing) Protokolleri
15.10.2017 15:36
Eline sağlık @Stallk3r Exciting
Alinti
Rep Verenler: Stallk3r
KingSkrupellos
*
avatar
Hacktivist
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 56
Yaşam Puanı: 1,384 / 1,384
Deneyim: 38 / 100
Rep Sayısı: 2840
Mesaj Sayısı: 6483
Üyelik Tarihi: 21.08.2013
     
Yorum: #3
RE: Yönlendirme (Routing) Protokolleri
15.10.2017 16:17
Teşekkürler Eline Sağlık

# Cyberizm Digital Security Technological Turkish Moslem Army #
# İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur;
eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.
[ Hz.Muhammed S.A.V ] #


Alinti
Rep Verenler: Stallk3r
The_ZiziL
*
avatar
Valhalla
Durum: Çevrimiçi
Seviye Puanı: 36
Yaşam Puanı: 899 / 899
Deneyim: 97 / 100
Rep Sayısı: 578
Mesaj Sayısı: 2000
Üyelik Tarihi: 06.02.2017
     
Yorum: #4
RE: Yönlendirme (Routing) Protokolleri
15.10.2017 19:21
Eline sağlık kardeşim.

Allah’tan utanmayan insanlardan da utanmaz…
Alinti
Rep Verenler: Stallk3r
#H4CK4L
*
avatar
#R00T
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 43
Yaşam Puanı: 1,056 / 1,056
Deneyim: 26 / 100
Rep Sayısı: 1071
Mesaj Sayısı: 3044
Üyelik Tarihi: 04.05.2013
      
Yorum: #5
RE: Yönlendirme (Routing) Protokolleri
15.10.2017 21:39
Eline Sağlık Kuru Smile

Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.
Alinti
Rep Verenler: Stallk3r1 Ziyaretçi