Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Mavi Ekran Hataları ve Çözümleri.
BYC3braiL
*
avatar
Teğmen
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 6
Yaşam Puanı: 4 / 137
Deneyim: 48 / 100
Rep Sayısı: 1
Mesaj Sayısı: 58
Üyelik Tarihi: 16.07.2014
      
Yorum: #1
Mavi Ekran Hataları ve Çözümleri.
15.11.2015 00:05
Mavi ekran hataları hepimizin ortak sorunu haline gelmiş durumda. Peki mavi ekran hatalarının neyden kaynaklandığını ve nasıl düzeltildiğini hiç merak ettiniz mi? Bu konuda ben de size hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığını ve nasıl düzeltilebileceği konusunda bilgi vereceğim.

MAVİ EKRAN HATALARI YAZILIMSAL SEBEPLER:

1- Windows’u düzgün bir şekilde kurdunuz mu ?
Windows kurduğumuz cdye bir göz atın çok çiziği var mı ya da windows kurulum anında dosya eksik hatası verdi mi ? Dosya eksik hatası verdiğinde dosyayı atla dersek bu windows’un eksik ve hatalı kurulmasına sebep olur (Bu windows XP’de geçerlidir). Windows kurulduktan sonra görev yöneticisi, media player, internet explorer gibi windows ait programlarda problemler baş gösteriyorsa buradan anlarız ki windows düzgün kurulmamış bu da mavi ekran hatalarına sebep açmış olabilir.

2- Virüs Programları:
Bazı virüsler vardır ki işletim sistemi dosyalarına yapışırlar ve size uyarı verir sizde ne olduğuna bakmadan bu dosyanın silinmesine onay verirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlatırsınız ve bilgisayar açıldığında karşınıza çıkan bir mavi ekran hatası olabilir. Bir dosyayı silmeden önce internette araştırmanızı tavsiye ederim ve mutlaka karantinaya alın. Çünkü güvenli modda açılma ihtimali her zaman mevcuttur. Güvenli modda açtığınız zaman dosyayı geri yükleyebilirsiniz. Eğer bu dosya sistem dosyası ise virüs programı uyarısında sil yerine temizle seçeneğini kullanın. Birden fazla virüs programı çakışma yapıp mavi ekrana sebep verebilir.

3- Uyumsuz ve eksik kurulan programlar:
Bilgisayarımıza bir program kurduysak ve bundan sonra mavi ekran hataları ve programla ilgili sorun problemleri yaşıyorsak bu programları kaldırıp bilgisayarımıza uyumlu sürümlerini indirelim. Hatalı ve eksik kurulumlar yapmamaya özen gösterelim.

4- Yanlış ve Eksik Kurulan Sürücüler:

Bilgisayarımızda yeni donanım eklediğimizde veya windows kurduktan sonra sürücüleri tanıtırken yanlış ya da uyumsuz sürücü kurulması mavi ekran hatası verilmesine yol açabilir. Kuracağımız sürücülerin uyumlu ve doğru sürücüler olmasına dikkat etmeliyiz.

MAVİ EKRAN HATALARI DONANIMSAL SEBEPLER:

1- Harddisk problemi:
Harddisk bilgisayarımızda bilgileri depolayan hafıza birimidir ve bu birimde herhangi bir bozuk nokta o dosyanın okunması esnasında problem yaşandığında bilgisayar mavi ekran hatasına düşer. Bunu kontrol etmenizin yolu HD Tune programını kurarak diskinize bozuk kesim (bad sector) taraması yaparak bulabilirsiniz. Bozuk kesim var ise bunu HDD Regenerator programı sayesinde üstünü kapatarak çözüme ulaştırabilirsiniz.

2- Ram Problemi:
Ram bilgisayarın çalışma esnasında en büyük yardımcılarından biridir. Mavi ekran hatasında donanımsal olarak en çok problem gösteren donanımlardan biridir. Görev yöneticisini açın ve performans sekmesinde bellek kullanım miktarını inceleyin. Bellek kullanım miktarını %100'e çıkarmaya çalışın. Eğer mavi ekran hatası veriyor ise raminizin arızalı olma ihtimali çok yüksektir. Raminizi çıkartıp pinleri silgi ile silin sorun pinlerin temas etmemesi ile ilgili de olabilir.

3- Ekran Kartı:
Eğer yüksek çözünürlükte grafik desteği isteyen oyunlar oynuyorsanız ya da programlar kullanıyorsanız ekran kartı ile de alakalı mavi ekran sorunları yaşayabilirsiniz. Ekran kartınız çok ısınıyorsa, fanı yavaş dönüyorsa, ekran kartı üzerindeki kondansatörlerde herhangi bir şişlik veya patlama varsa bunlar mavi ekran sebebi olabilir.

4- Anakart:
Anakartta en çok yaşanan mavi ekran sebebi kondansatörlerdeki şişme ve patlaklardır. Kondansatörlerde bu tarz problemler varsa anakartınızı sökün ve bir elektronik işleriyle uğraşan birisine ufak bir meblağ ile değiştirtin. Böylece sorununuz çözülecektir.

Mavi ekran hataları bir çok sebepten kaynaklanabilir gördüğünüz gibi. Hata kodunu not edip, hata koduna göre arama yapıp daha net bilgilere ulaşabilirsiniz.
Alinti
Rep Verenler: teo
KingSkrupellos
*
avatar
Hacktivist
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 56
Yaşam Puanı: 1,378 / 1,378
Deneyim: 13 / 100
Rep Sayısı: 2790
Mesaj Sayısı: 6397
Üyelik Tarihi: 21.08.2013
     
Yorum: #2
Cvp: Mavi Ekran Hataları ve Çözümleri.
15.11.2015 00:08
Tşkler bende galiba windowd bölümünde uzun uzadıya bu konuya benzer anlatmıştım. Okumanızı ve yararlanmanızı isterim sayın cyberizm üyeleri Smile

We don't care what people think about us, we are proud of us, we not gonna change for anyone. I do not have own no website. No Contact. # KingSkrupellos # Cyberizm Digital Security Technological Turkish Moslem Army.Alinti1 Ziyaretçi