Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası!
KingSkrupellos
*
avatar
Hacktivist
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 55
Yaşam Puanı: 1,355 / 1,355
Deneyim: 22 / 100
Rep Sayısı: 2688
Mesaj Sayısı: 6096
Üyelik Tarihi: 21.08.2013
     
Yorum: #1
İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası!
21.11.2013 14:16
İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! 21 Kas 2013 11:07 Samanyolu Haber
Türkiye'nin Kuzey Irak'ta sözleşme aşamasına geldiği belirtilen petrol ve doğalgaz bloklarının adları ortaya çıktı.

12 sahadan 6'sı doğrudan Türkiye tarafından işletilecek.
ABD'li enerji devi Exxon-Mobil'in de 6 sahasına ortaklık söz konusu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 'ın geçen hafta açıkladığı Kuzey Irak'ta Türkiye'nin görüşmelerini yürüttüğü petrol ve doğalgaz bloklarına ilişkin ayrıntılara ulaşıldı. Türkiye, BOTAŞ'ın alt şirketi olan Turkish Petroleum International Company'nin (TPIC) Jersey'de kurduğu 'Turkish Energy Company'nin (TEC) işletmesi beklenen 6 blok için görüşmelerde bulunuyor. Bu bloklar sırasıyla Jabalkand, Pulkhana, Hindren, Choman, Khalakan, Arbat.

EXXON İLE ORTAKLIK

Türkiye, ABD'li enerji devi Exxon-Mobil'in kontrol ettiği sahalara da ortak olmayı hedefliyor. Exxon-Mobil'in Kuzey Irak'ta kontrol ettiği sahalar şöyle: "Baeshiqa, Pirmam, Betwata, Qara Hanjeer, Arbat-East ve Al Qush."

Habertürk'ün haberine göre, Türkiye ile Exxon-Mobil arasında söz konusu sahalarda ortaklık için görüşmeler sürüyor. Türkiye, ortaklık için gerekli doküman ve belgeleri hazırladı. Türkiye'nin bu ortaklıktaki payının yüzde 20'ler düzeyinde olabileceği belirtiliyor. Kuzey Irak yönetimi, Khurmala ile Fish Khabur arasında bir doğalgaz boru hattı inşa edecek. Bu hat, planlama aşamasında bulunuyor. Fish Khabur, Silopi'yle sınır bölgesinde bulunuyor. Doğalgaz boru hattının, Fish Khabur'dan Türkiye'ye Silopi üzerinden bağlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hattan, yılda 10 milyar metreküp gazın Türkiye'ye taşınması hedefleniyor.

BİRİNCİ PETROL BORU HATTI BİTİYOR

Türkiye ile Kuzey Irak arasında ikisi petrol, biri de doğalgaz olmak üzere 3 adet boru hattının inşa edilmesi hedefleniyor. Kuzey Irak yönetimi, Taq-Taq (Kewa Chirmila) ile Fish Khabur (Silopi ile sınır) arasında petrol boru hattı nın inşaatını büyük ölçüde tamamladı. 1 milyon varil kapasiteli hattın, kısa bir süre içinde Kerkük Yumurtalık'ın 40 inçlik bölümüne eklemlenmesi bekleniyor. Kuzey Irak'a yakın kaynaklar, bu hattın aralık ayında tamamlanabileceğine işaret ediyor. Kuzey Irak yönetimi, Bına Bawi ile Taq-Taq'ı da birleştirecek bir petrol boru hattı yapmayı da planlıyor. Ağır petrolü taşıyacak bu hat, Shaikan'dan başlıyor. Jabal Kand, Al Qush, Dohuk, Central Dohuk üzerinden Fısh Khabur'a ulaşacak. Bu hattın daha sonra Türkiye'ye uzatılması bekleniyor. Bu hattın kapasitesi 500 bin varil.

We don't care what people think about us, we are proud of us, we not gonna change for anyone. I do not have own no website. No Contact. # KingSkrupellos # Cyberizm Digital Security Technological Turkish Moslem Army.

cyberizm

Alinti1 Ziyaretçi