Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Host ve Sunucu Nedir ?
mortalresistance
*
avatar
Teğmen
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 10
Yaşam Puanı: 14 / 238
Deneyim: 53 / 100
Rep Sayısı: 8
Mesaj Sayısı: 132
Üyelik Tarihi: 10.08.2013
     
Yorum: #1
Host ve Sunucu Nedir ?
10.08.2013 12:52


Host kelime anlamı olarak barındırmak demektir.. Aslında internet alemindeki anlamıda tam olarak budur. Yani internet sitenizin sanal alemde barındığı yerdir. İnternet siteniz için hazırladığınız yazıların, resimlerin, ses dosyalarının internette bir yerde saklanması gerekir.. İnterneti kendi kişisel bilgisayarınız gibi düşünürseniz Resimlerinizi resim klasöründe, müziklerinizi ise Müziklerim klasöründe saklarsınız ihtiyaç duyunca buradan çagırır ve kullanırsınız, işte internet siteleri için host ( Barınak ) aynıdır.. Bunun tek farkı internet sitenize sadece sizin bakmanız degil birçok insanın bakma ihtiyacı oldugu için Bu bilgisayarın sürekli açık kalması gerektigidir. İnternet sitesi açmak için öncelikle bir Alan adı almanız gerekmektedir ( Yani Domain ) . Daha sonra bu alan adını hosting aldıgınız bilgisayarın İP adresine yönlendirirsiniz ve siteniz artık yayında.. İnternet sitelerinin host edildiği bu sürekli açık kalan bilgisayarlara Server ( Sunucu ) denilmektedir… Server dediğimiz bilgisayarlar çoğunlukla evimizde kullandığımız bilgisayarlardan kesinlikle farksızdır. Ancak bazıları yüksek özelliklere sahiptir.. Kendi bilgisayarınızıda internet siteniz için bir Kişisel Bir Server ( Sunucu ) yada host ( Barınak) haline getirebilirsiniz. Bunun ilk şartı bilgisayarınızın sürekli açık kalmasıdır.. Kapanırsa internet sitenizde kapanacaktır çünkü.. İkinci şart ise sabit bir İp adresine sahip olmanız gerekmektedir… Bu ip adresi sizin sitenizin ulaşım adresi olacağı için sabit olmalı yani değişmemelidir. Bundan sonra kendi bilgisayarınızdan sitenizi host edebilirsiniz ancak çok zahmetli iştir.. Özellikle Ülkemizde yıllık 5 TL bile host bulunurken bunlara kesinlikle gerek yok..
Aslına bakarsanız bence host demek yerine barınak dense Türkçemize çok yakışırdı ama biz bunu kabul edemiyoruz ne yazikki. Host demek dururken barınak ne demek şimdi yahu ne kadar saçma diyen olabilir ama İngilizcedeki anlamına bakarsanız bunun anlamı biraz daha saçma çünkü İngilizcede HOST asalak olarak bir şey üzerinde barınmayı ifade ediyor.. Mesala kedi üzerinde pire yaşaması gibi… Yani barınak demekten sakındığımız bu kelime yabancı dillerdede aynı anlamı taşıyor ve barınak demekte hiç sakınca görmüyorum…
SERVER içinde söylüceklerim aynen budur.. Server sunmak demek yani internette ki bilgilerin sunulduğu geniş kapasiteli bilgisayar yani sunucudur.
(Bu konu en son: 10.08.2013 Tarihinde, Saat: 22:08 düzenlenmiştir. Düzenleyen: H4CK4L.)1 Ziyaretçi