Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: E- Mail Güvenliği
Stallk3r
*
avatar
Albay
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 34
Yaşam Puanı: 678 / 827
Deneyim: 9 / 100
Rep Sayısı: 428
Mesaj Sayısı: 1624
Üyelik Tarihi: 06.11.2013
     
Yorum: #1
E- Mail Güvenliği
24.11.2013 14:14
1. E-Mail adresi alırken doldurduğunuz forum içinde eğer şifrenizi unuttuğunuz taktirde size sorulması gereken bir gizli soru seçeneği bulunmaktadır.Bu seçenek sevdiğiniz film, yemek veya hayvan ismi vs.. olabilir.

Sizin bu soruya cevabınız şu şekilde olmalıdır.

Örnek:

Gizli soru : sevdiğiniz film Cevabı : yengeçleryanyangider

veya

Gizli soru : sevdiğiniz hayvan Cevabı : portakal

Cevapların alakasız şeyler olması gizli soruların her zaman güvende olmasını sağlar.

2. Bunların haricinde sifreleme konularında olduğu gibi mail gizli sorularını ve cevaplarını her yerde aynı kullanmamaya özen gösterin. Örnek olarak herhangi bir website üyeliğinde kullandığınız bir gizli sorusunu ve cevabını önemli bir email adresinizde kullanmayın.

3. Özel işlerinde veya yazışmalarında kullanmak için email adresi alan internet kullanıcıları bu maillerini website üyeliklerinde, forum vb.. paylaşım ortamlarındada kullanırlar ve devamlı olarak spam maillerden şikayet ederler.Bunu önlemenin bir yolu olarak şunu tavsiye edebilirim.Kendinize ait özel bir mail aldıktan sonra buna benzer bir başka mail alarak bu maili sadece üyeliklerde veya önemsiz işlerde kullanabilirsiniz.Spam maillerin önüne geçmenin en iyi yolu budur.
4. Trojan, Virüs, Backdoor, KeyLogger

Msn, Irc, Chat, Forum vb.. gibi yerlerde internet üzerinden tanıştığınız kişiler özel olarak trojan, virüs, keylogger eklenmiş bir dosyayı size gönderir ve bunu çalıştırmanızı isteyebilir.Bu tür dosyalar resim program gibi çeşitli şekillerde olabilir.Ayrıca mailinizi çalmak isteyen bir kişi özel bir websitesi hazırlar, size bu sitede bilgisayarınız için gerekli bir yazılımın veya güzel bir programın olduğunu sizi ikna ederek önceden hazırladığı viruslu programı yüklemenizi ve çalıştırmanızı sağlayabilir.
5. Bilgileri Deneme Yanılma Yöntemi

Email alırken bir form dolduruyorsunuz ve bu bölümlere kişisel bilgilerinizi giriyorsunuz.Mailinizi çalmak isteyen kişi sizi tanıyorsa ve sizin hakkınızda çoğu şeyi öğrendiyse bu bölümlerini doldurarak mailinizi ele geçirmek isteyecektir.Bunu önlemek için mail bilgilerinizi değiştirmeniz gereklidir.Örnek olarak bulunduğunuz ülke arjantin, posta kodu 55555, isim baykuş, gizli soru olarakta diğer dökümanda örnek verdiğim gibi soruyla alakasız şeyler yazmalısınız.Böyle bilgileri akılda tutmak zor olucağından bilgisayar dışında herhangi bir yere not alabilirsiniz.Bu bilgilerin aynısını üyelik isteyen herhangi bir yerde kesinlikle kullanmayın.6. İnternet Cafeler

Internet cafeleri kullanarak internete erişiyor olabilirsiniz veya evinizdeki bilgisayar sorunlarından dolayı cafelere gitmeniz gerekebilir.Kullandığınız bilgisayarı sizden önce kullanan kişi Keylogger yani tüm yazılanları bir dosya içine kayıt eden ve o kişinin mail adresine gönderen bir program kurmuş olabilir.Böyle bir durumda yazmış olduğunuz şifre bilgileri çalınabilir.7. Bilgisayarınızdaki Açıklar

Bilgisayarınızdaki diğer açıklar kullanılarak trojan, virus, backdoor, keylogger programları yerleştirilebilir ve şifre bilgileriniz çalınabilir.

Dans ederken görülenler deli sanılır, Müziği duymayanlar tarafından.1 Ziyaretçi