Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Domain uzantılarının Arama Motorlarına Etkisi 2013
LuckMania
*
avatar
Sivile Alındı
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 17
Yaşam Puanı: 75 / 419
Deneyim: 79 / 100
Rep Sayısı: 8
Mesaj Sayısı: 364
Üyelik Tarihi: 11.09.2013
     
Yorum: #1
Domain uzantılarının Arama Motorlarına Etkisi 2013
08.12.2013 15:17
Domain uzantılarının Arama Motorlarına Etkisi 2013

Domain uzantılarının Arama Motoru Optimizasyonu performansına etki ettiği aşikardır. Özellikle yerel Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarında her ülke için o ülkeye ait uzantılar çok daha önem kazanmaktadır. Örneğin ülkemiz için domainlerin önem sırasını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
.com (global olarak önceliğe sahiptir)
.com.tr (Türkiye için en prestijli uzantıdır)
.gen.tr (Tr uzantısı olması sebebiyle etkilidir)
.net
.org
Diğer TR’li uzantılar
Diğer uzantılar
Bu sıralamada Arama Motoru Optimizasyonu anlamında etki bakımından .gen.tr yi net ve org uzantılarının üzerinde konumlandırdım. Ancak Arama Motoru Optimizasyonu amaçlı düşünülmeyecekse .net uzantısını 3. Sıraya alabiliriz.Tabi bunlardan daha önemli olan, edu.tr ve gov.tr gibi domain uzantıları da mevcut ancak bunlar satışa açık olmadığı için sadece resmi kurumlara verildiği için listeye dahil etmedim.

Domain uzantılarının Arama Motoru Optimizasyonu açısından önemi kullanıcılar tarafından bu uzantılara yüklenen anlamlarla belirlenmektedir. Bu sebeple, kullanıcıların gözünde .com ve .com.tr nin prestiji arama motorları nezdinde de bu uzantıları değerli kılmaktadır.

Belki ilk başta mantıklı bir ilişki kuramayacağınız domain fiyatı da bence aslında diğer bir kalite sıralaması kriteridir. Pahalı domainler, .com.tr gibi (marka tescili ve domain kayıt ücretleri) herkes tarafından alınamaması bu domainlerin sadece özel ve değerli projelerde kullanılmasını sağlamaktadır. Ancak domain ücreti ucuzladıkça .tk gibi domainler çöp site kurmak amacıyla bile alınabilmektedir. Bu durum da aslında genel olarak o uzantıdaki sitelerin kalite ortalamasını etkileyerek domain prestijini belirlemektedir. Bu nedenledir ki, tk gibi herkes tarafından kolayca ve yüzlerce alınabilecek domainler internet dünyasına yüksek oranda fayda sağlayacak projelerde kullanılmaz, bu durum, tk domainlerinin spam amaçlı kullanıma yatkın olmasına sebep olur.

Domainlerin kayıt ücreti veya prestiji düşük olması, Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarında başarılı olunamayacağı anlamına gelmez. Ancak bu uzantılı domainlerde başarı elde etmek için diğer uzantılara göre daha fazla emek vermek gerektiği ortadadır. Ayrıca hiçbir domaine özel Arama Motoru Optimizasyonu çalışması söz konusu olmamaktadır. Yani genel olarak uygulanacak Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları tüm domainler için birebir geçerli olsa da, domainlerin seoya etkileri sebebiyle çalışma yoğunlukları değişebilmektedir.
agolhon
*
avatar
Teğmen
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 2
Yaşam Puanı: 0 / 49
Deneyim: 97 / 100
Rep Sayısı: 1
Mesaj Sayısı: 18
Üyelik Tarihi: 12.09.2014
     
Yorum: #2
RE: Domain uzantılarının Arama Motorlarına Etkisi 2013
13.09.2014 01:07
.org .net e göre insanların algısına göre bir tık üstte diye düşünüyorum Smile konu faydalı olmuş teşekkürler1 Ziyaretçi