Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Davranış Ve Söz Geçirme Sanatı
SancakBeyi
*
avatar
Sivile Alındı
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 20
Yaşam Puanı: 306 / 478
Deneyim: 15 / 100
Rep Sayısı: 128
Mesaj Sayısı: 474
Üyelik Tarihi: 09.04.2017
     
Yorum: #1
Davranış Ve Söz Geçirme Sanatı
30.04.2017 07:37
Selamun Aleyküm;
Bugüne kadar hep yazılmıştır SM için şu şekilde veya bu şekilde yapmak gerekir.Ama tecrübeleştikçe anlayacağınız yeni şeyler olacaktır.
Anlatamayacağınız şeyler.Anlatmak dahi istemeyeceğiniz şeyler.Ama tecrübelendikçe er ya da geç anlayacağınız şey karşınızdaki kişiye isterseniz tek ayak üstünde kırk yalan uydurun karşınızdaki kişiye istediklerinizi belirli bir süre sonra yaptıramayabilirsiniz.
Bunun nedeni davranışlarınızdır. Bir hedefe ilk aşamada yaklaşmanız ve kaynaşmanız gerekir.Bu hedefe yaklaşırken toplayacağınız bilgiler sizi tamamen dinamik kılmalıdır.Siz gidipte bir ciddi bir siyasiye sürekli eğlenceli bir kişilikte yaklaşırsanız sohbetiniz çok da uzun sürmeyebilir.

Bir çocuğa ders anlatacağınızı düşünün.Dersimiz ne olsun?Mesela Tarih.Tarih dersleri küçük yaşlardaki kişiler için sürekli sıkıcı olarak yorumlanır.Ama biz çocuğa tarihi bir oyunmuş gibi yutturup anlatabilirsek çocuk o dersten zevk almaya başlar.Ama çocuğa oyun gibi gösterirken çok da çocuklaşır iseniz çocuğa tekrar söz geçirmeniz ilerleyen zamanlarda tehlikeye girer.

Meselemiz karşımızdaki kişiye karşı olan davranışımız üslubumuzdur.Kana göre kan verilir ya hani.Biz bu kanı nasıl vereceğimize giriyoruz şimdi.Bir adım öteye gidiyoruz.

Karşımızdaki kişiyle ilk yaklaşım anından önceki tüm bilgileri kayda alarak (amaca uygun bir profil oluşturma) oluşturuyoruz.Profilde nelere dikkat etmek gerekli düşünüyoruz.Ama birşey unutuyoruz genelde.Nasıl davranacağım.
(Çok ağırbaşlı,ağırbaşlı,orta seviye,ara aara espirili,bol espirili,eğlenceli basit ama güldüren).

İşte bunu halletmek SMnin çeyreğini kazanmak gibidir.Ben size küçük bir hikaye anlatayım:


Zamanında adamın biri, bir konuda bir kişiye eğitim verecek imiş.Öğrencisine sabretmesini en baştan öğütlemiş.Biraz kaynaşmayı beklemiş.Ama sert ve ağırbaşlı bir şekilde davranıyormuş.
Biraz gaddar.Öğrenciyle 4-5 hafta gayet iyi gitmişler.Öğrencisi çevresinde kendi kişiliğini gördüğü ama hiç te kendi kişiliği olmayanları örnek almaya başlamış.Adam öğrencisine bunu yap derken, öğrencisi zamanı dahi değilken yok ben bunu yaparken sıkılıyorum olmaz der zamansız işe heveslenir imiş.Adam da bu hale derman olacağını düşünüp istediğini yaptırmış.
Ama öğrencisi bunda başarısız olunca mecburen adamın dediğine dönmüş.Zamanı değil demiştik ya.Bu andan itibaren öğrencisine istediği yolu çizmeyi başaramamış.Bakmış ki ağır gidiyor bu sefer bir anda değişip daha yumuşak ve tatlı dilli olmuş.Fakat bu seferde muhabbetten öğrenim yapamamış.

Kişiye nasıl davranacağınız her daim önemlidir.Ona çok iyi davranır iseniz saf görünür ve dediklerinizi yaptıramaz sözünüzü geçiremessiniz.Onu çok sıkarsanız da bıktırmış olursunuz.

Selametle...
Alinti



1 Ziyaretçi