Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Bilgisayar’da Ses Yankılanması Çözüldü KingSkrupellos Farkıyla
KingSkrupellos
*
avatar
Hacktivist
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 56
Yaşam Puanı: 1,379 / 1,379
Deneyim: 18 / 100
Rep Sayısı: 2806
Mesaj Sayısı: 6415
Üyelik Tarihi: 21.08.2013
     
Yorum: #1
Bilgisayar’da Ses Yankılanması Çözüldü KingSkrupellos Farkıyla
04.09.2013 16:37
Bilgisayar’da Ses Yankılanması Çözüldü KingSkrupellos Farkıyla
Bilgisayar’da Ses Yankılanması Çözüldü KingSkrupellos Farkıyla
Bu yazıya başlamadan önce kendimde 3 gün boyunca uğraştım ve birkaç çözüm yolu buldum bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Ben KingSkrupellos olarak PC sorunlarınıza çözüm bulmak isterim ve burada bu konuyu kendim çok araştırdım internetten ama pek etkili bir sonuç alamadım. Bundan dolayı size birkaç laptopda yada bilgisayarda ses yankılanmasından nasıl kurtulur onu göstermek istiyorum.Bu arada Windows xp de bu sorunu yaşadım. Ve inanılmaz çile çektirdi bana.
1 – YÖNTEM
Sizdeki ses kartı sürücüsü mutlaka Realtek High Definiton Audio r1.71 herhalde öyle hatırlıyorum tam sayıyı yani düşük bir model. Bundan dolayı bunu PC’den kaldırıp yükseltmek ( upgrade ) gerekiyor. Çünkü olan araştırmamdan onun kararına vardım. Şimdi tek tek anlatıyorum.
Bilgisayarım – Software( Program ekle veya kaldır ) – Realtek High Definion Audio r1.71 bulup kaldırıyoruz. Ve bilgisayarımıza uygun bir ses kartı buluyoruz. Ses kartının ne olduğunu bilebilmek için Başlat – Çalıştır – dxdiag yazıyoruz gelen yazıya evet deyip Ses ( Sound ) adlı yeri buluyoruz. Bunu söylememin nedeni ses kartının ismi ne diye. Yok siz derseniz ben bundan memnun olmadım daha detaylı bilgi almak istiyorum hemen şu programı indirin. Auslogics System İnformation. Linkini veriyim. http://www.gezginler.net/indir/auslogics...ation.html
Burdan sisteminiz her türlü bilgisini öğrenmekle birlikte bize gerekli olan sadece ses kartı ismi ama genellikle kullanılan XP için Realtek’tir. Neyse şimdi biz eski ses kartının sürücüsünü sildik.Yenisi olan yükseltilmiş içinde codec de olan sürücüyü yükleyelim. Onunda linkini veriyim.Benim PCye olanınki bu ama sizinkine omluysa biraz google’dan araştırma yapmanız tabiî ki. http://www.softexia.com/drivers/realtek-...io-driver/
Ama burada şansınıza xp,win 7, win 8, 2003, Vista hepsi var umarım işinize yarar. KingSkrupellos. Bunu bilgisayarınıza kuruyorsunuz ve yankılanma sesi filan yok artık. Yuhu... Benimkisinde ise laptop monitörüne dahi vursan ses geliyor. Film yada müzik açıyorsun sesin çok yankılanıyor ve dolayısıyla insan rahatsız oluyor. Burada 1. Yöntem bitti bu kadar.
2 – YÖNTEM
- Windows "Başlat" menüsünü tıklayın ve "Denetim Masası gidin - Donanım ve Ses." "Ses" i tıklayın."Playback" sekmesinden hoparlör cihazı seçin ve "Özellikler" düğmesine tıklayın.
- Arttırma seçeniğine gidin. Listedeki her seçeneği seçin ve bakın açıklamaları okuyun. Mutlaka çevre ve yansımak(echo) isimli seçenekler laptopun yankısına neden olabilir.
- Bunları devre dışı bırakmak için bir şeçeneği kaldırın. Eğer hangi seçeneğin hoparlöre etkisini tam bilmiyorsanız. Tüm artırımları yada donanımları kapat deyin. Tamam’a basarak hoparlör özelliklerini kapatın. Tamam’a basarak Ses tabını da kapatın.
- Yankı kontrol etmek için dizüstü bilgisayarınızda ses test edin. Yada bir müzik açıp dinleyin.Yankı hala varsa, pencerenin sağ üst kısmında bulunan arama kutusuna "cihaz" "Denetim Masası" geri dönün.
- "Aygıt Yöneticisine " tıklayın ve genişletin "Ses, Video ve Oyun Denetleyicileri." Girin. Ses adaptörüne sağ tıklayın ve "Kaldır." Diyin. Ses kartı için aygıt sürücüsünü yeniden yüklemek için bilgisayarı yeniden başlatın.

- Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ses çalma kısmını kontrol edin. Yada bir müzk dinleyin.Yankı devam ederse, dizüstü bilgisayar üreticisinin web sitesine gidin, destek sayfasındaki laptop modelini arayın. Ve "Sürücüler" veya "Dosyalar" bağlantısını tıklayın.Gerekli olan dosyayı indirin.
- Ses kartınızın desteklidiği siteyi googlelattırın ve yükleyin. Dosyayı bilgisayara indirdikten sonra en son yükseltilmiş olan sürücüyü kullanın. Hiçbir sorun kalmayıcaktır.
3 - YÖNTEM
Mutlaka bilgisayarınızın yada laptopunuzun mikrofonu açıktır. Onuda denetim masasına gidip. Ses ve donanım dosyayı bulun. Ve mikrofonu kapatın. KingSkrupellos.
4 - YÖNTEM
Denetim Masası - Realtek HD Audio Manager - Ses efektleri - Çevre ( Environment ) listesini kısmını kapat. Padded Cell ( Pedli Hücre ) gülümsemeyi Voila ‘yı şeç. Artık ses yankısı yok.

Yada orda Realtek HD Audio Manager yoksa masaüstünde (desktop) da sağ en alt köşede var ordan da bakabilirsiniz. 3b yada 3d kısmını kapatmanız da gerekebilir.
Not : Bide benim başıma gelen sağ en alt köşede desktopda ses simgesi var ona tıklayın. Denge isimli bi ses karıştırıcısı var. Hiç bişeye basmadan onu indirin yükseltin ve hoparlöre konuşun sesin yankılanıp yankılanmadığını anlarsınız.
5 - YÖNTEM
Bide bu skype Messenger gibi vs vs. sohbet programlarından karşı taraflı konuşurken görünütlü ve sesli yankılı olabilir.Çünkü mikrofon açıktır. Açık olmak zorundadır.Eğer olmasa zaten karşı taraftakini sesini duyamayabilirsiniz. Ama siz rahatsız olduysanız o zaman ses denetim seçeneklerinden ses simgesinden sağ en alt köşedeki bi tanesini kapatın açın. Yankılanma gidesiye kadar işte.
6 - YÖNTEM
Ses driverını yükseltin pcnize uygun. Ve directx hangi işletim sistemi ise onu bulun ve indirin.Bunu oyunda sorun yaşayanlar için söylüyorum. Yada hoparlörünüz bozuktur. Yenisini alın yada olan birisinden hoparlör ödünç alın sorun onda mı diye. Yada kablolarda sorun olabilir değiştirin düzelir. Oyun oynayanlar müzik dinlerken yankılı ses boğuk çıkanlar için söylüyorum bunu. Yada mikrofonu çıkartın soketten geri takın mutlaka düzelir.
7 - YÖNTEM Sistem geri yüklemeye gerek yoktur. Tabiki format atmayada gerek yok. Herşeyin çözümü var arayın bulun.Biraz araştırmacı olun lütfen. Size birkaç driver sitesi veriym. İşinize yarar. Bu verdiklerim sadece ses değil konunun dışına çıktım ama burada hertürlü bilgisayar sürücülerini bulabilirsiniz. KingSkrupellos

http://www.driver-indir.com/
http://www.driverara.com/
http://driverzone.com/
http://www.drivers.com/
Kendime göre tüm yöntemleri yazdım. Artık gerisi size kalmış yapması. Herkese başarılar dilerim.
KingSkrupellos. Emeğe saygı.

# KingSkrupellos # Cyberizm Digital Security Technological Turkish Moslem Army ##H4CK4L
*
avatar
#R00T
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 43
Yaşam Puanı: 1,055 / 1,055
Deneyim: 21 / 100
Rep Sayısı: 1066
Mesaj Sayısı: 3033
Üyelik Tarihi: 04.05.2013
      
Yorum: #2
Cvp: Bilgisayar’da Ses Yankılanması Çözüldü KingSkrupellos Farkıyla
04.09.2013 22:12
teşekkürler

Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.1 Ziyaretçi