Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
   
Konu: Asp.Net ile DropDownList Kullanımı + Resimli Anlatım
KingSkrupellos
*
avatar
Hacktivist
Durum: Çevrimdışı
Seviye Puanı: 56
Yaşam Puanı: 1,389 / 1,389
Deneyim: 58 / 100
Rep Sayısı: 2867
Mesaj Sayısı: 6551
Üyelik Tarihi: 21.08.2013
     
Yorum: #1
Asp.Net ile DropDownList Kullanımı + Resimli Anlatım
22.07.2014 02:19
Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda sizlere Asp.NET DropDownList Kullanımı ndan bahsedeceğim. DropDownList genellikle birçok seçim arasından tek bir seçimi seçmeye yarayan açılır liste kutusudur. C# Da bunun karşılığı ComboBox’tur. C# dan sonra Asp.Net‘e başlamış biri olarak ve AutoPostBack kavramını bilmediğim zamanlarda birazcık uğraşmıştım DropDownList ile. Elemanı seçiyorum DropDownList’ten fakat bir türlü göstermiyor. Sonunda Sebebinin AutoPostBack olduğunu öğrendim. Yeni başlayan arkadaşların da takıldığı nokta bence burasıdır.
AutoPostBack : İsteğimiz sunucuya gönderilir ve sonucu bize cevabı geri gönderir. Yani bir nevi sayfayı yenileme işlemidir.
Şimdi çok basit bir tane uygulama yapalım, DropDwonList ‘ ten seçtiğimiz elemanı Web sayfasında yazdıracağız. Hemen başlayalım ;
1) İlk olarak formumuza sadece bir adet DropDownList ekliyoruz ve DropDownList’in üzerine tıklayarak SelectedIndexChanged özelliğine gidiyoruz ve Kodlarımızı yazmaya başlıyoruz;
Hide Post

İşte kodumuz bu kadar kolay. Ve çalıştırıp sonucuna bakıyoruz ;

DropDownList’ten bir eleman seçtik fakat ekrana yazılmadı?. Neden acaba? . Tabiki de az önce üzerine basa basa söylediğimiz AutoPostBack yüzünden . Şimdi DropDownList ‘in sağ kenarısındaki küçük ok a tıklayarak oradaki Enable AutoPostBack ‘in tik işaretini işaretliyoruz.

Evet AutoPostBack özelliğini True yaptık. Şimdi tekrardan çalıştırıyoruz. DropDownList ten bir elemanı seçiyoruz ve gördüğümüz gibi seçtiğimiz eleman ekrana yazdırılıyor.
(Bu konu en son: 27.10.2017 Tarihinde, Saat: 23:03 düzenlenmiştir. Düzenleyen: The_ZiziL.)

# Cyberizm Digital Security Technological Turkish Moslem Army #
# İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur;
eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.
[ Hz.Muhammed S.A.V ] #

1 Ziyaretçi